Python Yorum Satırları

Bu forumda Python dersleri yer alacaktır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
numpyme
Üye
Üye
Mesajlar: 4
Kayıt: Pzt Nis 27, 2020 1:30 pm
Şehir: İzmir
Favori Kütüphane: numpy
Teşekkür edildi: 1 kez

Python Yorum Satırları

Mesaj gönderen numpyme »

Yorum satırları bir programın ayrılmaz bir parçasıdır. Özellikle büyük ve çok satırlı programlarda büyük önem taşır. Keza hangi parçacığın ne işe yaradığını kısa sürede çözmeye ve olası hataları gidermeye yardımcı olacaktır.
  • Yorumlar Python kodunu açıklamak için kullanılabilir.
  • Yorumlar, kodu daha okunaklı hale getirmek için kullanılabilir.
  • Yorumlar, kodu test ederken yürütülmesini önlemek için kullanılabilir.
Python Yorum Satırları Kullanımı

Python'a yorum yazmak # için istediğiniz işaretin önüne kare işaretini koymanız yeterlidir.

Örnek kullanım:

Kod: Tümünü seç

#Bu bir yorum satırıdır.
Farklı bir kullanım örneği.. Aktif kod satırıyla birlikte yorum satırının kullanımı.

Kod: Tümünü seç

print("Merhaba Dünya. Ben Python")  #Bu bir yorum satırıdır. 
Python yorum satırlarında # kullanımından sonra alt satıra geçtiğinizde yorum satırı sonlanmış olur. Yani;

Kod: Tümünü seç

#Bu bir yorum satırıdır.
Python programlama
yukarıdaki yazım hata verecektir. Bu nedenle aşağıdaki gibi bir kullanım gerçekleştirmelisiniz.

Kod: Tümünü seç

#Bu bir yorum satırıdır.
#Python programlama dili
#Ben robotum
Her satırdan önce # işaretini kullanmalısınız. Ya da daha uzun yorum satırlarında aşağıdaki gibi bir kullanım gerçekleştirebilirsiniz.

Kod: Tümünü seç

"""
Lorem Ipsum, dizgi ve baskı endüstrisinde kullanılan mıgır metinlerdir. Lorem Ipsum, adı bilinmeyen bir matbaacının bir hurufat numune kitabı oluşturmak üzere bir yazı galerisini alarak karıştırdığı 1500'lerden beri endüstri standardı sahte metinler olarak kullanılmıştır. Beşyüz yıl boyunca varlığını sürdürmekle kalmamış, aynı zamanda pek değişmeden elektronik dizgiye de sıçramıştır. 1960'larda Lorem Ipsum pasajları da içeren Letraset yapraklarının yayınlanması ile ve yakın zamanda Aldus PageMaker gibi Lorem Ipsum sürümleri içeren masaüstü yayıncılık yazılımları ile popüler olmuştur.
"""
Bu size çok satırlı işlevsellik sağlarken, teknik olarak bir yorum değildir. Herhangi bir değişkene atanmamış bir dize olduğundan, programınız tarafından çağrılmaz veya referans verilmez. Yine de, çalışma zamanında yok sayılacağı ve bayt kodunda görünmeyeceğinden, etkili bir şekilde yorum yapabilir. (Konuyla ilgili bir makale.)

Python Yorum Kısayolları

Eğer benim gibi kısaltabileceğiniz işlemleri uzun uzadıya yapmayı sevmiyorsanız, aynı yorumları birden fazla satıra yapmanız gerektiğinde farenin sol tuşuna basarken CMD ya da CTRL tuşlarına basmak ve birden fazla satırı seçmek yeterli olacaktır. Devamında yorumunuzu aynı anda birden fazla satıra yapabilirsiniz.
Ya da yorumlanması gereken uzun bir metniniz varsa ne yapmalısınız? Bir hatayı kontrol etmek için tanımlanmış bir işlevin çalışmasını istemediğinizi varsayalım. Yorum yapmak için her satırı tıklamak çok zaman alabilir! Bu gibi durumlarda, bunun yerine yorumları değiştirmek istersiniz. Sadece istediğiniz kod satırlarını seçmek Ctrl+/ veya Cmd+/ kombinasyonunu kullanmak olacaktır.YORUM SATIRLARI HER PROGRAMLAMA DİLİ İÇİN OLMAZSA OLMAZDIR.

Cevapla