Python Programlama Öğrenmek için 11 Başlangıç ​​İpuçları

Bu forumda Python dersleri yer alacaktır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
admin
Site Admin
Site Admin
Mesajlar: 29
Kayıt: Prş Nis 23, 2020 10:58 pm
Instagram: codingmonster1
Favori Kütüphane: Matplotlib
Teşekkür etti: 1 kez
Teşekkür edildi: 1 kez
İletişim:

Python Programlama Öğrenmek için 11 Başlangıç ​​İpuçları

Mesaj gönderen admin »

Python'u öğrenme yolculuğuna çıkmaya karar verdiğiniz için çok heyecanlıyız! Okuyucularımızdan aldığımız en yaygın sorulardan biri “Python'u öğrenmenin en iyi yolu nedir?” Dir.
Herhangi bir programlama dilini öğrenmenin ilk adımının nasıl öğreneceğinizi anladığınızdan emin olmak olduğuna inanıyorum . Nasıl öğrenileceğini öğrenmek, muhtemelen bilgisayar programcılığında en kritik beceridir.
Nasıl öğreneceğinizi bilmek neden bu kadar önemli? Yanıt basittir: diller geliştikçe kütüphaneler oluşturulur ve araçlar yükseltilir. Nasıl öğrenileceğini bilmek, bu değişikliklere ayak uydurmak ve başarılı bir programcı olmak için gerekli olacaktır.
Bu yazıda, bir rock yıldızı Python programcısı olma yolculuğuna atlamaya yardımcı olacak çeşitli öğrenme stratejileri sunacağız!

İşte Yapmanız Gerekenler
Yeni başlayan bir programcı olarak öğrendiğiniz yeni kavramları yapmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları:
1. İpucu: Kod Günlük
Yeni bir dil öğrenirken tutarlılık çok önemlidir. Her gün kodlama taahhüdü yapmanızı öneririz. İnanması zor olabilir, ancak kas hafızası programlamada büyük rol oynar. Her gün kodlamayı taahhüt etmek, o kas hafızasını geliştirmeye gerçekten yardımcı olacaktır. İlk başta göz korkutucu görünse de, her gün 25 dakika ile küçük başlamayı ve oradan yukarı doğru çalışmayı düşünün.
2. İpucu: Yaz
Yeni bir programcı olarak yolculuğunuzda ilerlerken, not almanız gerekip gerekmediğini merak edebilirsiniz. Evet yapmalısın! Aslında, araştırmalar el ile not almanın uzun süreli saklama için en faydalı olduğunu göstermektedir. Birçok görüşme bir beyaz tahtaya kod yazmayı içereceğinden, bu, tam zamanlı bir geliştirici olma hedefi için çalışanlar için özellikle yararlı olacaktır.
Küçük projeler ve programlar üzerinde çalışmaya başladıktan sonra, elle yazmak da bilgisayara geçmeden önce kodunuzu planlamanıza yardımcı olabilir. Hangi işlevlere ve sınıflara ihtiyacınız olduğunu ve bunların nasıl etkileşime gireceğini yazarsanız çok zaman kazanabilirsiniz.
3. İpucu: Etkileşimli Olun!
İster temel Python veri yapılarını (dizeler, listeler, sözlükler, vb.) İlk kez öğreniyor olun, ister bir uygulamada hata ayıklayın, etkileşimli Python kabuğu en iyi öğrenme araçlarınızdan biri olacaktır. Biz de bu sitede çok kullanıyoruz!
Etkileşimli Python kabuğunu kullanmak için önce Python'un bilgisayarınızda kurulu olduğundan emin olun. Bunu yapmanıza yardımcı olacak adım adım bir eğiticimiz var. Etkileşimli Python kabuğunu etkinleştirmek için terminalinizi açın ve kurulumunuza bağlı olarak

Kod: Tümünü seç

python
veya

Kod: Tümünü seç

python3
olarak çalıştırın.

Artık kabuğa nasıl başlayacağınızı bildiğinize göre, öğrenirken kabuğu nasıl kullanabileceğinize dair birkaç örnek:

Dir () kullanarak bir öğe üzerinde hangi işlemlerin yapılabileceğini öğrenin:

Kod: Tümünü seç

>>> my_string = 'I am a string'
>>> dir(my_string)
['__add__', ..., 'upper', 'zfill']  # Truncated for readability
Döndürülen öğeler

Kod: Tümünü seç

dir()

öğeye uygulayabileceğiniz yöntemlerin (örn. Eylemler) tümüdür.

Örneğin:

Kod: Tümünü seç

>>> my_string.upper()
>>> 'I AM A STRING'

Kod: Tümünü seç

upper()
Yöntemi çağırdığımıza dikkat edin . Ne yaptığını görebiliyor musun? Bu dize büyük harf tüm yapar! Bu öğreticide "Dizeleri değiştirme" altındaki bu yerleşik yöntemler hakkında daha fazla bilgi edinin .
Bir öğenin türünü öğrenin:

Kod: Tümünü seç

>>> type(my_string)
>>> str
Belgelerin tamamını almak için yerleşik yardım sistemini kullanın:

Kod: Tümünü seç

>>> help(str)
Kütüphaneleri içe aktarın ve onlarla oynayın:

Kod: Tümünü seç

>>> from datetime import datetime
>>> dir(datetime)
['__add__', ..., 'weekday', 'year']  # Truncated for readability
>>> datetime.now()
datetime.datetime(2018, 3, 14, 23, 44, 50, 851904)
Kabuk komutlarını çalıştırın:

Kod: Tümünü seç

>>> import os
>>> os.system('ls')
python_hw1.py python_hw2.py README.txt
4. İpucu: Mola verin
Öğrenirken, uzaklaşmak ve kavramları özümsemek önemlidir. Pomodoro Tekniği yaygın kullanılan ve yardımcı olabilir: Eğer 25 dakika çalışmak kısa bir ara ve sonra işlemi tekrarlayın. Mola vermek, özellikle çok sayıda yeni bilgi alırken etkili bir çalışma oturumu yapmak için çok önemlidir.
Hata ayıklama sırasında molalar özellikle önemlidir. Bir hataya çarptıysanız ve neyin yanlış gittiğini tam olarak anlayamıyorsanız, bir mola verin. Bilgisayarınızdan uzaklaşın, yürüyüşe çıkın veya bir arkadaşınızla sohbet edin.
Programlamada, kodunuz bir dil ve mantığın kurallarına tam olarak uymalıdır, bu nedenle bir tırnak işareti bile eksik her şeyi kıracaktır. Taze gözler büyük fark yaratır.
İpucu # 5: Hata Ödül Avcısı Olun
Bir hata vurmaktan bahsetmişken, kodunuzdaki hatalarla karşılaşacağınız karmaşık programlar yazmaya başladığınızda kaçınılmazdır. Bu hepimize olur! Böceklerin seni sinirlendirmesine izin verme. Bunun yerine, bu anları gururla kucaklayın ve kendinizi bir böcek ödül avcısı olarak düşünün.
Hata ayıklama sırasında, olayların nerede yıkıldığını bulmanıza yardımcı olacak metodolojik bir yaklaşıma sahip olmak önemlidir. Kodunuzu yürütülme sırasına göre gezinmek ve her parçanın çalıştığından emin olmak bunu yapmanın harika bir yoludur.
İşlerin nerede parçalanabileceği hakkında bir fikriniz olduğunda, aşağıdaki kod satırını kodunuza ekleyin

Kod: Tümünü seç

import pdb; pdb.set_trace()
ve çalıştırın. Bu Python hata ayıklayıcıdır ve sizi etkileşimli moda bırakır. Hata ayıklayıcı, ile komut satırından da çalıştırılabilir..

Kod: Tümünü seç

python -m pdb <my_file.py>
Ortak Çalışın
Bir şeyler değişmeye başladığında, işbirliği yoluyla öğrenmenizi hızlandırın. İşte başkalarıyla çalışmaktan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacak bazı stratejiler.
6. İpucu: Kendinizi Öğrenen Başkalarıyla Çevreleyin
Kodlama yalnız bir etkinlik gibi görünse de, birlikte çalışırken en iyi sonucu verir. Python'da kod yazmayı öğrenirken, kendinizi de öğrenen diğer insanlarla çevrelemeniz son derece önemlidir. Bu, yol boyunca öğrendiğiniz ipuçlarını ve püf noktalarını paylaşmanıza olanak tanır.
İpucu # 7: Öğretin
Bir şeyi öğrenmenin en iyi yolunun onu öğretmek olduğu söylenir. Bu Python öğrenirken geçerlidir. Bunu yapmanın birçok yolu vardır: diğer Python severlerle beyaz tahta yazma, yeni öğrenilen kavramları açıklayan blog yazıları yazma, öğrendiğiniz bir şeyi açıkladığınız videoları kaydetme veya sadece bilgisayarınızda kendinizle konuşma. Bu stratejilerin her biri anlayışınızı güçlendirecek ve anlayışınızdaki boşlukları açığa çıkaracaktır.
8. İpucu: Eşleştirme Programı
Çift programlama , bir işi tamamlamak için bir iş istasyonunda çalışan iki geliştiriciyi içeren bir tekniktir. İki geliştirici “sürücü” ile “navigatör” olmak arasında geçiş yapıyor. “Sürücü” kodu yazar, “navigator” problem çözme konusunda rehberliğe yardımcı olur ve kodu yazıldığı gibi inceler. Her iki taraftan da yararlanmak için sık sık geçiş yapın.
Çift programlamanın birçok faydası vardır: size sadece birinin kodunuzu gözden geçirmesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bir başkasının bir sorun hakkında nasıl düşündüğünü de görürsünüz. Çoklu fikirlere ve düşünme yollarına maruz kalmak, kendi başınıza kodlamaya geri döndüğünüzde problem çözmede size yardımcı olacaktır.
9. İpucu: “İYİ” Sorular sorun
İnsanlar her zaman kötü bir soru diye bir şey olmadığını söylerler, ancak programlama söz konusu olduğunda, kötü bir soru sormak mümkündür. Çözmeye çalıştığınız sorun hakkında çok az veya hiç bağlamı olmayan birinden yardım istediğinizde, bu kısaltmayı izleyerek İYİ sorular sormak en iyisidir:
G : Sorunu net bir şekilde açıklayarak, yapmaya çalıştığınız şey hakkında bağlam verin.

O : Sorunu çözmeye çalıştığınız şeyleri ana hatlarıyla belirtin.

O : Sorunun ne olabileceğine dair en iyi tahmininizi yapın. Bu, sadece ne düşündüğünüzü değil, aynı zamanda kendi başınıza bir şeyler yaptığınızı da bilmenize yardımcı olan kişiye yardımcı olur.

D : Neler olduğunu gösteri. Kodu, geri izleme hata mesajını ve yürüttüğünüz ve hatayla sonuçlanan adımların açıklamasını ekleyin. Bu şekilde yardım eden kişi sorunu yeniden yaratmaya çalışmak zorunda kalmaz.
İyi sorular çok zaman kazandırabilir. Bu adımlardan herhangi birini atlamak, çatışmaya neden olabilecek ileri geri konuşmalara neden olabilir. Başlangıç olarak, düşünme sürecinizi iletme pratiği yapabilmeniz ve size yardımcı olan kişilerin size yardımcı olmaktan mutluluk duyacakları iyi sorular sorduğunuzdan emin olmak istersiniz.
Bir Şey Yap
Hepsi olmasa da, konuştuğunuz Python geliştiricileri, Python'u öğrenmek için yaparak öğrenmeniz gerektiğini söyleyecektir. Egzersiz yapmak sadece sizi şimdiye kadar götürebilir: en iyisini yapılandırarak öğrenirsiniz.
İpucu 10: Bir Şey İnşa Edin
Yeni başlayanlar için, Python'a güvenmenize ve yukarıda bahsettiğimiz kas hafızasını geliştirmenize yardımcı olacak birçok küçük egzersiz var. Temel veri yapıları (dizeler, listeler, sözlükler, kümeler), nesne yönelimli programlama ve yazma sınıfları üzerinde sağlam bir kavrayışa sahip olduktan sonra , inşa etmeye başlama zamanı!
Yaptığınız şey, onu nasıl inşa ettiğiniz kadar önemli değil. İnşa yolculuğu, size en çok öğretecek olan şeydir. Sadece Real Python makalelerini ve derslerini okuyarak çok şey öğrenebilirsiniz. Öğrenmenizin çoğu bir şey inşa etmek için Python kullanmaktan gelir. Çözeceğiniz problemler size çok şey öğretecek.
Yeni başlayan Python projeleri için fikirleri olan birçok liste var. Burada başlamanız için birkaç fikir var:
  • Sayı tahmin oyunu

    Basit hesap makinesi uygulaması

    Zar atma simülatörü

    Bitcoin Fiyat Bildirim Hizmeti
Üzerinde çalışmak için Python uygulama projeleri bulmakta zorlanıyorsanız, bu videoyu izleyin. Sıkıştığınız zaman binlerce proje fikri üretmek için kullanabileceğiniz bir strateji ortaya koyar.
İpucu 11: Açık Kaynağa Katkıda Bulunun
Açık kaynaklı modelde, yazılım kaynak kodu herkese açıktır ve herkes ortak çalışabilir. Açık kaynaklı projeler olan ve katkıda bulunan birçok Python kütüphanesi vardır. Ayrıca, birçok şirket açık kaynaklı projeler yayınlamaktadır. Bu, bu şirketlerde çalışan mühendisler tarafından yazılan ve üretilen kodlarla çalışabileceğiniz anlamına gelir.
Açık kaynaklı bir Python projesine katkıda bulunmak , son derece değerli öğrenme deneyimleri yaratmanın harika bir yoludur. Bir hata düzeltme isteği göndermeye karar verdiğinizi varsayalım: düzeltmenizin koda eklenmesi için bir "çekme isteği" gönderirsiniz .
Ardından, proje yöneticileri yorumlarınızı ve önerilerinizi sunarak çalışmanızı gözden geçirecektir. Bu, Python programlama için en iyi uygulamaları ve diğer geliştiricilerle iletişim kurmayı öğrenmenizi sağlayacaktır.

Cevapla